2025. május 26., hétfő | Szeged
23°C EUR396,45 USD370,11 KÖZPONTI HIRDETÉSEK
Foci-vb: Történelmi döntetlencunami az ötödik játéknapon – Foci | Szeged FOCI
Mit kell tudni 30 másodpercben?

  • A labdarúgó-világbajnokság ötödik napján négy mérkőzés is döntetlennel zárult, ami utoljára 1958-ban fordult elő.
  • Szaúd-Arábia kérésére a FIFA különleges protokollal kezelte a nemzeti zászlójukat vallási okokból, amit Uruguay lobogójával is alkalmaztak.
  • Az Irán-Új-Zéland mérkőzés 2-2-es, gólgazdag döntetlennel ért véget.
  • Hosszam Hasszan szövetségi kapitány egy vitatott tizenegyes-helyzetet kifogásolt.
  • A tunéziai szövetség és ország elnöke Hervé Renardot szeretné a csapat élén látni, miután Sabri Lamouchit menesztették.
A lényeg röviden:

  • A vb ötödik napján négy mérkőzés is döntetlennel zárult, ami utoljára 1958-ban fordult elő, jelezve a torna kiegyenlítettségét.
  • Szaúd-Arábia kérésére a FIFA különleges zászlóprotokollt alkalmazott vallási okokból, amit Uruguay zászlajára is kiterjesztettek.
  • Az Irán-Új-Zéland 2-2-es döntetlent játszott, miközben Tunézia edzőt keres Hervé Renard személyében Sabri Lamouchi menesztése után.

A világbajnokságok történetében ritkán látott jelenségnek lehettek szemtanúi a futball szerelmesei a torna ötödik napján. Napra pontosan 1958 óta először fordult elő, hogy egyetlen játéknapon négy mérkőzés is döntetlennel végződött, jelezve a résztvevő csapatok közötti kiélezett küzdelmet és kiegyenlítettebb erőviszonyokat.

Szabályok és diplomácia a pályán kívül

A mérkőzések előtt is akadtak érdekes pillanatok, amelyek túlmutattak a puszta sporteseményen. A Szaúd-Arábia – Uruguay találkozó bemelegítő ceremóniáján szokatlan procedúrát alkalmaztak. A szaúdiak megkérték a FIFA-t, hogy amennyiben megoldható, ne helyezzék a földre a nemzeti zászlójukat, mivel az iszlám vallási előírások szerint ez tilos, ahogyan vízbe sem kerülhet. A szervezők eleget tettek a kérésnek, és szaúdi zászlót végig a magasban tartották az önkéntesek. Az igazságosság és egyenlő bánásmód jegyében Uruguay lobogóját is hasonlóképpen, a magasba emelve mutatták be.

Gólgazdag döntetlen a Közel-Kelet és Óceánia párharcában

A játéknap egyik legszórakoztatóbb döntetlenje az Irán és Új-Zéland közötti összecsapáson született. A mérkőzés 2-2-es eredménnyel zárult, annak ellenére, hogy az irániak támadtak többet a találkozón. Elijah Henry Just szerezte meg a vezetést Új-Zélandnak Chris Wood lekészítése után, a kapu bal oldalába lőve a labdát. A második félidőben Mohebi fejese hozta meg az egyenlítést Irán számára. Bár Új-Zéland próbálkozott a második gól megszerzésével, végül az irániak játéka javult fel, és sokadik próbálkozásra egy lecsorgó labdát Rezaeian lőtt a hálóba, ezzel kiegyenlítve az állást.

Edzők és elégedetlenség: a kispadok körüli feszültség

A szurkolók figyelmét nemcsak a pályán zajló események, hanem a kispadok körüli feszültség is lekötötte. Az egyik mérkőzésen Hosszam Hasszan, a csapat szövetségi kapitánya kifogásolta De Cuyper védekezését egy vitatott szituációban, és sajtónak meg is mutatta, szerinte miért járt volna tizenegyes. Eközben Tunéziánál komoly edzőváltási hírek láttak napvilágot. Sabri Lamouchi menesztését követően Mondher Kebaier vette át ideiglenesen a csapat irányítását. Sajtóértesülések szerint azonban a tunéziai szövetség, sőt az ország elnöke is Hervé Renard francia szakembert szeretné véglegesen a csapat élén látni.

Elemzés: A kiegyenlítettség és nyomás

A világbajnokság ötödik napjának történései több szempontból is tanulságosak. A négy döntetlen egyértelműen jelzi a nemzetközi labdarúgás kiegyenlítettségét. A kisebbnek tartott csapatok egyre szervezettebbek, taktikusabbak, és képesek felvenni a versenyt a hagyományosan erősebb ellenfelekkel szemben, ami izgalmasabbá és kiszámíthatatlanabbá teszi a tornát. Ez a tendencia rávilágít arra, hogy a papírforma egyre kevésbé érvényesül, és minden mérkőzésen maximális koncentrációra van szükség a győzelemhez.

A pályán kívüli események, mint a szaúdi zászlóval kapcsolatos protokoll, rávilágítanak a globális sportesemények kulturális érzékenységére és arra, hogy a FIFA-nak milyen diplomáciai készségekkel kell rendelkeznie a különböző nemzetek vallási és kulturális szokásainak tiszteletben tartásához. Az edzőváltások és vitatott játékhelyzetek miatti elégedetlenség pedig azt mutatja, mekkora tétje van minden egyes döntésnek és eredménynek egy világbajnokságon, ahol a legapróbb részlet is befolyásolhatja egy nemzet reményeit.

Gyakori kérdések

Milyen rendkívüli esemény történt a foci-vb ötödik napján?
A világbajnokság ötödik játéknapján mind a négy lejátszott mérkőzés döntetlennel végződött, ami utoljára 1958-ban fordult elő egyetlen napon.
Mi volt a különleges protokoll a Szaúd-Arábia – Uruguay mérkőzésen?
Szaúd-Arábia kérésére a FIFA nem helyezte a földre a nemzeti zászlójukat vallási okokból. Ezt a gyakorlatot az igazságosság jegyében Uruguay lobogójára is alkalmazták, és mindkét zászlót a magasban tartották.
Ki a tunéziai labdarúgó-válogatott lehetséges új szövetségi kapitánya?
Sabri Lamouchi menesztése után Mondher Kebaier vette át ideiglenesen a csapat irányítását. Sajtóértesülések szerint azonban a tunéziai szövetség és ország elnöke Hervé Renard francia szakembert szeretné a poszton látni.

3,9 (50 értékelés)
Szeged-környéki törzs olvasó portréjaFehér-tói olvasó — a(z) Foci rovat aktív látogatójaCsongrád-Csanád vármegyei hűséges olvasó portréjaHavihegyi olvasó — a(z) Foci rovat aktív látogatójaKertvárosi elkötelezett olvasó portréja
2 619 olvasó

Az értékelés és az olvasottság a Szeged Blog közösségének visszajelzését tükrözi. A cikkeket helyi szerkesztői szemlélettel, ellenőrzött források alapján állítjuk össze — a pontszám a tartalom hasznosságát és megbízhatóságát jelzi az olvasók szerint.

HÁTTÉR

Háttér és kapcsolódó tartalom

Ez a blokk a cikk saját adataiból és a Szeged Blog megjelent cikkeiből épül. Becslést, előrejelzést és szerkesztőségi kommentárt nem tartalmaz.

  • RovatFoci
  • Megjelenés
  • Frissítve
  • Terjedelem653 szó · ≈3 perc olvasás

Korábbi cikkeink ugyanebben a témában

  1. Focivb: 68 éve nem volt ilyen nap, a szaúdi zászló is rekordot – Foci | SzegedFocivb: 68 éve nem volt ilyen nap, a szaúdi zászló is rekordot
  2. Dráma a végén: Diallo sokkolta Ecuadort, Svédország – Foci | SzegedDráma a végén: Diallo sokkolta Ecuadort, Svédország
  3. Vasas: Kovácsréti Márk érkezett az NB I-es riválistól – Foci | SzegedVasas: Kovácsréti Márk érkezett az NB I-es riválistól
  4. Legends Jótékonysági Meccs: RSMG a stratégiai partner – Foci | SzegedLegends Jótékonysági Meccs: RSMG a stratégiai partner
  5. Japán drámai döntetlent mentett Hollandia ellen a vb-n – Foci | SzegedJapán drámai döntetlent mentett Hollandia ellen a vb-n

A Szeged Blog Foci rovatában az elmúlt 30 napban 36 cikk jelent meg.

HOZZÁSZÓLÁSOK

Vélemények és visszajelzések

3,9 / 5,0 · 💬 6 hozzászólás

Olvasóink visszajelzései a Szeged Blog helyi tartalmairól — lapozz a nyilakkal a további véleményekért.

Jó tudni Szegedről — időtálló alapok

TERMÉSZET

A Tisza-part a város fölött

Szeged a Tisza-part déli lejtőjén fekszik; a Dóm tér-tetőn álló tv-torony kilátója a város jelképe, a hegy pedig kirándulóutak és a mediterrán hangulat forrása.

BOR

Csongrád közelsége

Szegedtől délre a Csongrádi borvidék hazánk egyik legrangosabb vörösboros tája; a Csongrádi Franc a térség védjegye lett — a helyi gasztronómia meghatározó eleme.

ÉPÍTÉSZET

A négytornyú Székesegyház

A szegedi Szent Péter és Pál-székesegyház jellegzetes négy tornya a városkép egyik jelképe; alapjai a 11. századig nyúlnak vissza, a mai forma a 19. századi újjáépítésé.

Rovatok